Czwartek, 09 maja 2024
Imieniny: Grzegorz / Karolina / Karol

Wersja tekstowa

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla JST- edycja 2024

 

Flaga i godło

 

DOFINANSOWANIE W RAMACH FUNDUSZU CELOWEGO

FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY

 

 Program „Asystent osobisty osoby z  niepełnosprawnoscią” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024r.

Gmina Drzewica przystąpiła do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej  „Asystent osobisty osoby z  niepełnosprawnoscią” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024r. który finansowany jest ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Całkowita wartość zadania w 2024 r. wynosi: 217 456,00  zł.

Kwota dofinansowania programu w 2024r. wynosi: 217 456,00 zł

Celem Programu jest zapewnienie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, który ma pomóc uczestnikom Programu w wykonywaniu codziennych czynności życiowych oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Gmina, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby: 

1) osób posiadajacych orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności:

2) osób posiadjacych orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art.5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych:

3) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;

2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;

3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania; 10

4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Kto może zostać uczestnikiem Programu:

1) dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:

  1. o stopniu znacznym lub
  2. o stopniu umiarkowanym albo
  3. traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 W bieżącym roku planowane jest objęcie pomocą 6 osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jednej osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jednej osoby  z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.

Zadanie będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy.

 


 

 

Flaga i godło

 

DOFINANSOWANIE W RAMACH FUNDUSZU CELOWEGO

FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY

Program "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy przystąpił do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorzadu Terytorialnego - edycja 2024r. realizowanego ze środków państwowego funduszu celowego tj. z Funduszu Solidarnościowego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie świadczył usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania uczestnika Programu. 

Na podstawie diagnozy środowiska oraz widocznych potrzeb Gmina Drzewica zakłada zapewnienie wsparcia dla 5 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi z terenu Gminy poprzez doraźną i czasową pomoc w formie usług opieki wytchnieniowej. Adresatami Programu będą osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością w stopniu znacznym albo traktowanymi na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

CAŁKOWITY KOSZT REALIZACJI ZADANIA WYNOSI: 61 200,00 ZŁ

WARTOŚĆ FINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO WYNOSI: 61 200,00 ZŁ

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

W ramach realizacji Programu Gmina Drzewica świadczyć będzie usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej w ramach pobytu dziennego. Zakłada się, że każdy z pięciu członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością skorzysta ze wsparcia w wymiarze 240 godzin. Gmina w pierwszej kolejności uwzględni potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością , która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących. Przyznając usługi opieki wytchnieniowej Gmina weźmie pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami. Usługi świadczone będą w godzinach 6.00 - 22.00 z zachowaniem zasady, że maksymalna długość nieprzerwanego świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby z niepełnosprawnością z zachowaniem limitu wynoszącego 240 godzin na jedną osobę z niepełnosprawnością w 2024 r.. Usługi będą bezpłatne dla uczestników Programu.

Realizacja Programu została zaplanowana od 1 stycznia do 31 grudnia 2024r..

Efekty Programu:

Program „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2024r. zapewni wsparcie członkom rodzin lub opiekunom osób niepełnosprawnych w ich codziennych obowiązkach. Pozwoli im wygospodarować czas niezbędny na odpoczynek i regenerację, wizytę u lekarza czy załatwienie spraw urzędowych. Usługi opieki wytchnieniowej pozwolą zapewnić czasową opiekę osobom niepełnosprawnym w sytuacji, gdy opiekunowie nie będą w stanie, z różnych powodów (np. z powodu choroby) wykonywać swoich obowiązków.